„Както може би знаете, в космоса няма температура в този смисъл на думата. Причината е, че няма как да се измери, няма атмосфера. Говорим за температура върху повърхностите на станцията. Те варират значително денем и нощем. През деня стигат до плюс 150° C, а нощем – около -100° C. Съществени температурни амплитуди има.“

Това заяви в ексклузивно интервю в студиото на „120 минути“ Майкъл Лопес-Алегрия - астронавтът, който прекарва в Орбита рекордните за човечеството 296 дни в безтегловност.

Той излиза над 10 пъти в открития космос извън Международната космическа станция. Завършва аеронавигационно инженерство и става военен летец. През 1995 г. се присъединява към НАСА, където оглавява първата си мисия.

„Денят и нощта там горе се редуват много бързо – на всеки 45 минути. Както вие споменахте, движим се с близо 30 000 км/ч., така че правим пълна обиколка на Земята на всеки 90 минути. Около половината се пада нощ, другата – ден“, обясни той.

Снимка: bTV

„Да си извън космическата станция е невероятно изживяване, наистина неповторимо, може би най-уникалният опит, който някога съм имал. Но си много съсредоточен върху работата си. Всички излизания в открития космос са предварително планирани от – до, така че се опитваш да спазваш определен ход на процедурите, за да свършиш нещата“, разказа още Майкъл Лопес-Алегрия.

Снимка: bTV

„Бих казал, че повече време прекарваш в мислене за това, отколкото в наслаждаване на изживяването, което е жалко. Рядко имаме време да спрем работа в изчакване на нещо на земята или някакво друго събитие да настъпи, в което да имаме възможност да се огледаме и наистина да ни се запечата усещането, но в повечето случаи сме до голяма степен фокусирани върху задачата, която се опитваме да изпълним“, уточни астронавтът.

Снимка: bTV

По думите му от Космоса Земята изглежда по много различни начини.

 

„Изглежда спокойно. Не се виждат граници от Космоса, както вероятно знаете, освен природни такива. Можем да разпознаем къде сме отраснали. Виждаме всички места, на които се е развивала историята на човечеството. 90 минути за пълна обиколка, а тя се върти, докато ние се движим около нея. Виждаме различни части всеки път“, обясни той и добави:

„Изглежда мирно. Вижда се атмосферата – тънка линия, което те кара да се замислиш колко ли е крехка, защото само тя ни защитава от останалата част от космоса, който изглежда някак студен и мрачен. Създава усещането, че трябва да защитаваме планетата си възможно най-много, както и че всъщност хората, които я обитаваме, сме просто колеги от екипажа на една космическа станция, каквато е планетата Земя.“

Снимка: bTV

„Жалко е да се знае, въпреки че не се вижда от Космоса, че има конфликти на Земята, но се надявам, че колкото повече хора изпитат това невероятно изживяване, може би малко по малко ще надделеем над негативните елементи от съществуването на Земята и ще започнем да я правим по-добро място“, в заключение каза Майкъл Лопес-Алегрия.