Малко познат епизод от живота на Елин Пелин е приносът му към спасяването на българските евреи.

„Ролята на моя дядо е изключителна, макар и че не е толкова афиширана, защото той е искал да запази скромност и анонимност, но наистина, когато почва това безумно гонение, той е един от главните мотори и инициатори за вкарването на тази петиция. Общоизвестно е, че той е бил от близкото обкръжение на Цар Борис III и е провел един остър разговор с него и то не еднократно, а няколко пъти. Знам го това от моя баща, който ми го е разправял”, разказа в предаването „120 минути” по bTV внукът на писателя – Елин Иванов.

По време на гоненията Елин Пелин дори приютява две еврейски семейства в къщата си.

По време на англо-американските бомбардировки над София през 1943 г. – 1944 г. Елин Пелин е бил уредник в къщата-музей на Иван Вазов.

„През Втората световна война, когато започват да бомбандират София, той грабва стъкленицата със сърцето на Иван Вазов и бяга, за да спаси сърцето на Патриарха на българската литература. Но същевременно губи всичко свое, тъй като Елин Пелин е живял по това време в този дом и всичките му неиздадени неща са били там на листовете хартия", разказа от своя страна издателят Христо Коцев.

Елин Иванов е категоричен, че творчеството на дядо му е насочено изключително към човека.

„Всички негови герои са основата на творбите му, а основата са техните взаимоотношения. Андрешко е изключително диалогичен разказ и в него има едно интересно вплитане. Той е положителен герой, защото прави всичко не за себе си, а за да спаси своя приятел. Трябва един нов прочит на произведенията на дядо ми, защото бяха натоварени идеологически. Творчеството му трябва да се чете просто човешки“, подчерта той.

Чуйте целия разговор във видеото.