Усмихнат и позитивен, роден откривател, който винаги избира калкулирания риск – Момчил Кюркчиев. Той е един от най-успешните българи в Силициевата долина.

През 2012 г. Момчил и Андрю Фърст основават „Leanplum”. Продуктът, който компанията предлага – маркетинг платформа за мобилни приложения. „Leanplum” обслужва международните пазари на няколко континента с офиси в Сан Франциско, Ню Йорк, Сингапур и София.

Най-ценния съвет Момчил е получил от майка си, която му е казвала, докато ходи на уроци по пиано, че „Който се мъчи, той ще се пъчи”.

Снимка: bTV

„Това ми се е забило в главата и за мен това е много важно, защото в един стартъп, когато стартираш, има много мъчене, защото почти нищо, което правиш, не се случва от първия път, понякога и от стотния – било то набиране на финансиране. Никой не иска да инвестира в рискови компании, никой не иска да ти е първият клиент, защото нямаш предишни. И това усещане сега прилича на това, което научих в България в ранните си години”, сподели младият предприемач. 

Той обясни, че като лидер е научил, че управляваш чрез хората, с които работиш.

„Едно от основните качества е да намериш и да подбереш добър екип”, каза Момчил.

Мисля, че имаме огромен пазар пред нас, а сме малка компания, която още да израстваме, добави той.

Снимка: bTV

Ежедневно "Leanplum” улавя над 25 милиарда мобилни действия, за да могат световни брандове като „Тиндър” , телевизията „Ен Би Си” и платформата „Тед” да създават пълноценни взаимоотношения със своите клиенти.

Той каза, че риск има, но е и калкулиран. Харесва му рискът на откривателството.

При стартъпите има постоянно падение и възход, в рамките на няколко часа, дори, споделя младият предприемач.

„Това кара хората да се чувстват по-живи и да усетят как се развиват", смята той.

Снимка: bTV

Роден е в София, израства в Русе с родители музиканти, от ранна възраст Момчил свири на пиано. В 4. клас неочаквано, или съвсем закономерно, избира математиката. Заляга над задачите по 20 часа седмично.

Казва, че математиката и пианото имат нещо общо. Разказва, че е има възможност да избира – не му е било лесно да го направи, но пианото не е било винаги по негово желание.

Родителите му дават възможност да избере това, което му харесва - математиката.

Снимка: bTV

През 2003 г. пристига в Америка с два куфара, в които е събран целият му живот.

Знаел е, че иска да е в Силициевата долина, защото е искал да се занимава с компютри.

Не му е било лесно, защото освен стипендия е трябвало и да доплаща, с което му помагали родителите. Има три бакалавърски степени. На 23 започва работа в "Гугъл", най-стресиращата. Той е един от 20-те души, които отговарят за работата на търсачката.

Снимка: bTV

„Имах пейджър, който ако звънне, значи, че търсачката се е "счупила", което беше доста интересна първа работа, понеже е високоадреналинова", сподели Момчил. 

Това изисква той да реагира веднага и да отстрани проблема. Понякога остава да работи до 4 сутринта.

После се е прехвърлил в "Ютюб", отговарял е за увеличението на гледаемостта на ново съдържание като пълнометражни филми. Трябвало е да намира правилните хора, които да ги гледат.

Снимка: bTV

Кандидатства магистратура в университета „Карнеги Мелан”, където записва и курс по предприемачество. Така си припомня, че иска да стартира собствена компания.

Единствената компания, в която съм работил, а не стартирал и която е толкова интересна – е "Гугъл", казва Момчил.

„Там много се грижат за служителите си и със сигурност сме го взели и в нашата култура на работа, като разликата при нас е, че ние наистина се фокусираме върху хората в работната среда, да изграждат по-силни взаимоотношения един с друг, приятелски дори, не само да са колеги. Това ни помага да изградим силна култура”, обясни младият предприемач. 

Снимка: bTV

Изградената от екипа на Момчил и „Leanplum” корпоративна култура подрежда компанията сред най-добрите работодатели за 2018 г. според „Форчън” и „Сан Франциско бизнес таймс”.

„Много се радвам от това, което виждам в България, през последните 10 години се създаде едно ядро и ние сме една малка частица от него, като имаме офис в София  и успяваме да подпомагаме. С инициативите около българският хъб и иновации, които се създават в Силициевата долина, се изгражда един вид мост, който помага на предприемачите в София да стъпят на пазарите в Америка. За мен това е важно, защото в икономиката ръстът идва от хора, които решават да предприемат нещо. Да създадат нещо, което да е с добавена стойност, а не да правят нещо, което е съществувало. За мен това ще даде възможност на България да се възроди с години и десетилетия напред от икономическа гледна точка”, каза Момчил.

Снимка: bTV

Според него най-важното е да се говори с много клиенти и да се разбере какви са им нуждите, за да предложиш решение.

Младите трябва да се настроят, че това е влакче, което се движи нагоре –надолу. И усещането за успехите, и за провалите е част от тази работата и не бива да се отказват, посъветва Момчил.

Като отрицателно той намери у нас песимизма и циничното мислене.

Снимка: bTV

Гордее се с това, че българите сме предприемчиви хора, например народните приказки описват как винаги се преборваме и как правим от нищо нещо в средата ни, коментира той.

Гордее се с образованието си.

Системата на образованието през 90-те е уникална и много хора са се доказали по света благодарение на нея, каза той.

Любимият му предприемач е Илон Мъск. Това, което му харесва, е, че е доста находчив, винаги се случват при него нещата, въпреки проблемите, той не се отказва и се опитва да се индентифицирам с него, за да не се отказвам по трудния път на израстването на една компания, заяви още Момчил.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement