"В дъното на проблема с преференциалното гласуване стои кой е основния фактор в политическия процес – гражданите или партийните централи. Практиката показва, че ако бъде осигурена работеща преференция, партийните централи нямат тоталния контрол над това кои ще бъдат представителите на гражданите в съответната институция. При това, което беше прието като нови условия, преференцията няма как да работи", коментира в предаването "120 минути" по bTV доц. Христо Христев, преподавател по право на Европейския съюз в Софийския университет.

След две среднощни заседания на Народното събрание през седмицата бяха приети драстични промени в изборното законодателство. Най-скандална от тях се оказа вдигането на прага на преференциите, необходими за провеждането на партийните листи.

По думите на до. Христев тенденцията не е позитивна за избирателната активност, когато се отнемат и допълнителните фактори за стимулиране на участие на гражданите. "Не е много трудно да предвидим как ще се отрази това на изборната активност", коментира още той.

Факт е, че има широка подкрепа за кандидатурата на Лаура Кьовеши за главен прокурор на ЕС, отбеляза още доц. Христо Христев. По думите му нейният избор е и въпрос на политическа конфигурация в институциите на ЕС.