„Ние живеем в един свят постфактум от доста време. Подложени сме на сериозна кампания на пропаганда, на лъжи и от двете страни на бариерата, предимно от Русия. Във вътрешната политика това също се използва – и от опозиция, и от коалицията. Те използват емоции, за да повлияят на политиците и това доведе и до опита за убийство (бел. ред. на премиера Роберт Фицо). Това си е пряк резултат от това разединено общество в Словакия. Намираме се в критична ситуация.“

Това каза в „Роуминг“ в „120 минути“ словашкият политически анализатор Мартин Клус, който е бивш депутат от „Свобода и солидарност“ и държавен секретар на министерството на външните работи на Словакия. 

Какво се знае за стрелеца на Фицо?

„Фицо се оказа жертва на човек, който очевидно не е в идеално физическо и психическо състояние. Този, който простреля министър-председателя е 71-годишен пенсионер, който естествено не храни топли чувства към г-н Фицо и се очаква, че е бил част от някаква паравоенна групировка преди години. Бил поет, няколко пъти споменава своите убеждения в поезията си. Не можем да открием някакви връзки конкретно с опозицията, не сме намерили нещо, което той да иска като промяна в обществото, но очевидно атентатът е резултат от силно разединеното общество, от емоциите, които вземат връх в него“, посочи Мартин Клус.

По думите на словашкия политически анализатор Словакия е една от най-силно нападаните страни от пропагандните машини. Според Мартин Клус премиерът Роберт Фицо и неговата партия са се възползвали от пропагандната акция.

„През 2020 г. повечето политически анализатори смятаха, че Фицо и партията му са най-силната опозиция, но че вече са отминали в историята. Когато аз бях част от коалицията, имахме 95 места и доведохме до сериозни промени в обществото. Само че на правителството, което две седмици след пандемията встъпи във власт, 21 март 2020 г., му се налагаше да въведе изключително непопулярни мерки, да ограничи движенията на хората. По онова време опозицията се възползва за своите цели. Конфликтът в Украйна също доведе до напрежение в Словакия. Много хора в обществото считат, че за войната не са виновни руснаците, а други сили. С други думи – има сериозно влияние на руската пропаганда в страната. Опозицията много успешно използва тези настроения за своите политически цели и точно по този начин те спечелиха последните парламентарни избори, както и президентските“, коментира бившият държавен секретар на министерството на външните работи на Словакия. 

По думите на Клус решението е в разговорите между управляващите и опозицията.

„Все още вярвам, че може да организираме тази кръгла маса, която да разреши конфликтите с опозицията. Трябва да се промени политическата среда особено сега, когато става дума за сегашната коалиция, защото те са отговорни донякъде за политическата ситуация в Словакия. Надявам се да намерят начин да обсъдят проблемите на обществото с опозицията и да решим нещата, защото е напрегнато“, допълни словашкият политически анализатор Мартин Клус.