Инициативата „Българската Коледа” зарадва и Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Георги Странски” в Плевен. Отделението по физиотерапия се сдоби с апарат за ударно-вълнова терапия.
Апарат за контролирана церебрална хипотермия получи отделението по неонатология.
Според статистиката 10% от новородените у нас се нуждаят от помощ за да започнат нормално дишане. Поемат ги неонатолозите.
За 1% от най-малките пациенти апаратът за контролирана церебрална хипотермия е жизненоважен. „В една болница като нашата, която има около 1300-1400 раждания на година, се предполага, че за родените тук съответно ще бъдат примерно десетина такива деца”, каза доц. д-р Виктория Атанасова, началник на Отделението по неонатология към УМБАЛ „Д-р Георги Странски” – Плевен.
Апаратът е на разположение на неонатологията в Плевен от два месеца. „Това са деца, които са родени в състояние на тежка асфикция, казано на разбираем език, в тежък кислороден глад, задушаващи се по време на раждането, при които голям риск има от увреждане на мозъка след това. Целта на тази апаратура е да намали този риск до минимум, за да може да се даде шанс детето да е с минимални или никакви дългосрочни последици”, допълни доц. д-р Атанасова.
С апарата за контролиране на температурата на тялото процесът на увреждане на мозъка на новороденото, проявил се в утробата или по време на раждането, ще може да бъде стопиран.
„Това е една чудесна инициатива. Това, което ние самите и много други отделения като нас са получили, е нещо безценно, но университетската спешна реанимационна медицина трябва да бъде приоритет на други финанси и не трябва да си задаваме въпроса можем или не можем да си подсигурим това, което целият свят смята, че е рутина за работа”, категорична е доц. д-р Атанасова.
Апаратът, дарен от „Българската Коледа”, струва 40 000 лева и е синхронизиран с апарата, получен от същата инициатива миналата година.