2 млн. хоспитализирани през 2024 г.: "Много легла, болниците по някакъв начин трябва да си изкарат парите"

Д-р Гергана Николова и д-р Мирослав Ненков с поглед към отминаващата година

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  18:35 ч. 29.12.2024 г.

Поглеждаме през изминаващата година през погледа на един от най-любимите лични лекари - д-р Гергана Николова, и един от най-любимите анестезиолози - д-р Мирослав Ненков.

На въпрос как би обобщил 2024 г., той отговори „Егати и интересната година. Доколкото е добре това - доколкото е зле. Много яка година мина, дайте да видим следващата“.

„Слава, Богу, нямахме епидемии. Отново ни съпътстваха чисто административните проблеми в нашата работа. Много често ставаме свидетели на различни пациенти, които не са доволни от едно или друго и когато реагират срещу колега, а това всъщност е не е проблем на конкретния лекар, а на системата и на административните грешки“, посочи д-р Гергана Николова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Затова, че според статистиката над 2 млн. българи са влезли в болница през 2024 г., д-р Мирослав Ненков коментира:

„Много болници, много болнични легла, тези болници по някакъв начин трябва да си изкарат парите. И начинът е това – хората да бъдат хоспитализирани. Лечението в болница е скъпо. Цивилизованият свят се опитва да изкара част от процедурите, заради които сега се лежи в болница, в доболничната помощ – където е по-бързо, по-евтино и точно толкова ефективно. Само че увеличаването на броя на болничните легла има политическа и бизнес оцветка“.

„Примерно местният кмет много добре знае, че от болницата му няма никакъв смисъл, но той полага всички усилия, за да я подържа и да може да я ползва за чисто политически, не за медицински, цели. Частната инициатива понякога възприема здравеопазването като чист бизнес – все едно се продават понички“, посочи още д-р Ненков.

"Извън нашата страна обикновено се отделят 10% от БВП за здравеопазване, но в България те са 5,5% и двете системи се мъчим да се покрием с малко одеялце, което е малко трудничко", коментира д-р Гергана Николова.

По думите ѝ в извънболничната медицинска помощ се извършват много дейности, които спестяват директни разходи на държавата и данъкоплатеца.

Тя се фокусира върху HPV вируса, който причинява четири вида рак - програмата за ваксинация е около 1 млн. лева, а директните разходи затова, че не имунизираме, са около 100 млн. лева. А към момента програмата не е разписана.

"Защо като общество не можем да си спестим болката, страданието, смъртността и загубата на близки", попита д-р Николова.

Какво още коментираха специалистите - чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis