„Няма голямо откритие, което да не е предизвикало конфликти“, заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на откриването на годишната конференция на Bloomberg TV Bulgaria – The Next Big Thing. Във фокуса на събитието беше именно нарастващото глобално икономическо напрежение и предизвикателствата пред бизнеса и обществото вследствие на новия икономически модел.
С реч по време на откриването се включи и подуправителят на БНБ Калин Христов, който обърна внимание на негативните ефекти върху домакинствата и бизнеса в резултат на политиката на Европейската централна банка за поддържане на отрицателни лихвени проценти. „Имаме културно формирани хора, според които не трябва да се спестява“, заяви още Христов.
Новият геополитически риск е икономическите инструменти да бъдат използвани за съревнование между държавите. Това мнение изрази директорът научни изследвания към Европейския съвет за външна политика Джеръми Шапиро по време на конференцията The Next Big Thing. „Вече не става дума за икономически предимства, а за печалба в политически план“, отбеляза експертът и допълни, че конфликтът между САЩ и Китай преди всичко цели да покаже кой притежава повече сила.
Според Мейва Кузин, икономист в Bloomberg Economics, в търговската война прозират и амбициите на Доналд Тръмп да се докаже като по-строг и да върне част от индустриите в САЩ. Кузин отбеляза, че нарастващото търговско напрежение е забавило растежа на световния БВП с 0,9%. Икономистът изчислява, че евентуалното въвеждане на мита върху стоки и от Европейския съюз може да понижи икономиката на Стария континент с 2,3%.
Мнение по отношение на икономическите предизвикателства изрази и професорът по глобална икономика и финанси Даниел Лакайе, който пристигна в София специално за конференцията The Next Big Thing. По думите му политиката на ниски лихви ще продължи, а рецесията е възможна. „Кризата се случва там, където вярваме, че няма риск. А в момента вярваме, че няма риск на облигационния пазар“, заяви Лакайе. Икономистът обобщи, че развитието на новите технологии, нарастването на средната класа и увеличаването на средната възраст на населението са три изключително положителни явления, които в бъдеще ще дадат много възможности на човечеството.
По време на събитието експертите се обединиха и около мнението, че трябва да се прави разлика между рецесия и криза. Рецесията може да продължи 6 месеца, а кризата – много по-дълго, коментираха лекторите. Според Любомир Минчев, председател на Съвета на директорите на Telelink и член на Борда на директорите на Endeavor Bulgaria, настъпването на следваща рецесия е неизбежно, но се очаква тя да бъде слаба у нас заради инвестициите, усвояването на европрограмите и все още конкурентноспособната икономика.
Важно условие за сигурността на бизнеса и потребителите обаче оказват новите технологии и последното поколение мрежи. “Сигурността не може да се имплементира със задна дата, затова трябва да мислим за нея, когато създаваме 5G мрежите”, заяви Томас Якимавичуис, директор по политика и регулации в GSMA Европа.