Съдомиялната често се оказва един от любимите домакински уреди. Но знаете ли, че може да мие чиниите още по-добре, отколкото в момента? Запознайте се с тези малки трикове, които ще ви помогнат да подобрите производителността ѝ и да вадите от нея само блестящи от чистота съдове и прибори.

Остатъците от храна

Ако по чиниите има твърде много остатъци от храна, това може да влоши работата на съдомиялната, да запуши тръбите и филтрите и да попречи на водата да достига свободно навсякъде. Затова избършете съдовете със салфетка или ги изплакнете набързо, преди да ги пуснете в уреда.

Температурата

Колкото по-гореща е водата за миене, толкова по-чисти съдове ще извадите от нея. С времето обаче някои съдомиялни се увреждат и температурата в тях намалява. Ако вашият уред е поостарял, можете да сложите в него термометър за месо и да проверите колко е горещо. Най-ниската температура трябва да е 60 градуса, но машините днес могат да стигат и до 80.

Все пак имайте предвид, че твърде високата температура може да не е подходяща за крехки материали като фин порцелан и кристал. Програмата за тях не следва да надвишава 40 градуса.

Водата

Ако водата в дома ви е твърде варовита, това ще остави неприятни следи по чашите и чиниите. Ако забележите подобен проблем, помислете за омекотяване на водата. Можете да сложите филтър преди водата да влезе в машината или да използвате специални препарати при всяко пускане, които да пречат на варовика да се отлага по стените на съдовете и самата съдомиялна.

Препаратът

Нискокачествените препарати често създават прекалено много пяна, която машината не успява да отмие добре в режима на плакнене. Затова е добре да използвате качествени препарати за съдомиялни. Освен това е задължително да ги слагате в специалното отделение за тях – това е единственият начин да сте сигурни, че не прекалявате с количеството и че по съдовете ви няма да останат неизплакнати места.

И в тази връзка: никога не използвайте обикновен препарат за миене на съдове в съдомиялната. Винаги слагайте капсули или гелове, предназначени специално за нея. В противен случай рискувате да създадете прекалено много пяна, която да увреди устройството.

Програмата

Старайте се да подбирате правилно програмата за измиване на конкретни съдове – мийте с една програма нормално замърсените, с друга тенджерите и тиганите, с трета кристала и финия порцелан. Програмите не са трик на производителя, а имат за цел именно да подобрят работата на машината и резултатите от използването ѝ.

Почистването

Макар че мие съдове, съдомиялната също има нужда от измиване. Така ще премахнете полепналите частици хранителни остатъци и препарати, които могат да увредят вътрешните механизми на машината.

Лесен начин да постигнете това е да използвате специални препарати за почистване, но можете също така да го направите, като пуснете празна съдомиялна на нормален цикъл, а вместо препарат сложите две чаши бял оцет. Накрая избършете стените и стелажите с разтвор на бял оцет и сода бикарбонат.

Една от важните дейности по почистването е да проверите дали не са запушени дупчиците по разпръсквателните устройства. Използвайте клечки за зъби, за да ги отпушите.