Служители на градския транспорт в Русе излизат на протест с искане за по-високи заплати. Национални протести в различни браншове започнаха вчера. Заетите в градския транспорт в Русе ще блокират част от кръстовищата и улиците в града от 9 до 18 часа.
Пет от автобусните линии спират напълно. Протестиращите настояват за 5% увеличение на заплатите със задна дата от 1 януари, като нужните средства са около 550 хил. евро.
Протестите в няколко сектора започнаха вчера и ще продължат до 12 март.
„В цяла България на работещите в обществения сектор със закона за удължителния бюджет беше предвидено 5% увеличение. Градският транспорт беше пропуснат. Търсим субсидията, която да осигури това увеличение. Имаме споразумение с кмета на Русе Пенчо Милков. Търсим половин милион евро в Русе. По същият начин търсим 5% за увеличение в София и във Варна, посочи Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.
„Около 200 са служителите на градския транспорт. Шофьорите са около 120. Работим за смешните 806 евро основна заплата. Заплатата е увеличавана последно преди 8 месеца“, каза Иван Енчев, председател на местната структура в Русе.
Стотици служители на „Български пощи“ протестираха в цялата страна с искане за увеличение на заплатите. За повишението на всички в системата са нужни около 2,4 млн. евро, изчисляват организаторите от КНСБ.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK


