Анализ на Националната агенция за приходите (НАП) определи салоните за красота (предлагащи различни „бюти“ процедури, вкл. фризьорски, козметични и др.) като едни от най-рисковите за фиска. Това става ясно от прессъобщение на агенцията.
НАП определи като рискови близо 10 000 лица, работещи като козметици, фризьори, масажисти, маникюристи, татуисти и др. Според анализ на риска, направен от НАП, бюти браншът е един от най-рисковите.
Според агенцията най-голяма щета за бюджета идва от неплащането на дължими осигурителни вноски от самоосигуряващи се лица.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Физическите лица - еднолични търговци, свободни професии, занаятчии - които извършват дейности в сферата на бюти бранша, са самоосигуряващи се. Те дължат осигурителни вноски за своя сметка, независимо от реда на облагането им“, обясняват от НАП.
За да намали риска за фиска, от приходната агенция разпращат писма с напомняне.
„В случай, че те не коригират поведението си, приходната агенция предприема и контролни действия спрямо тях“, предупреждават от НАП.
Лидерът на „ДПС- НОВО НАЧАЛО“ Делян Пеевски коментира позицията на НАП, като коментира, че агенцията трябва да се захване с данъците на крупните бизнеси, а не да дебне хората, които достойно си изкарват прехраната.
„Съобщението на НАП, че наблюдават 10 000 маникюристки, фризьорки и козметички, ако е първоаприлска шега, е неуместна и ненавреме! Ако е реално - е много смущаващо, защото данъчните дебнат хората, които достойно си изкарват прехраната и си издържат семействата, вместо да се захванат с големите корпорации, олигарси и крупни бизнеси, да им събират данъците, за да гарантират приходите в хазната и оттам сигурността на публичния бюджет и хората“, коментира Пеевски.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK