Всяка година, заедно с космическите агенции на Европа и Русия, американците обявяват програми за обучение на специалисти и изследователи. Реален шанс да полети в Космоса има всеки български пилот или летец-изтребител, който подаде документи и отговори на изискванията, убеден е директорът на института за космически изследвания.
„С руснаците имаме повече от 31 проекта, по Седма рамкова програма имаме около 10 проекта с европейците, имаме и регулярни взаимоотношения с НАСА, тоест по отношение на задачи за изпълнение в Космоса ние нямаме проблеми,” сподели проф. д-р Петър Гецов.
Но ако български летец бъде избран за астронавт, той ще лети под флага на държавата, която финансира космическата експедиция. Това ще бъде повече негово лично постижение, отколкото принос на България. Въпреки кризата присъствието ни в Космоса трябва да продължи, защото технологиите за полета на втория ни космонавт например, се ползват в медицината и слънчево-земните изследвания до днес.
И в момента на Международната космическа станция и различни сателити действа българска научна апаратура. Възможно е с нея в близкото десетилетие да работи в орбита и някой летец от най-новото ни поколение.