„Всички виждаме, че кампанията за местните избори се води от управляващата партия за национална. Тя се води на национално ниво – т.е., показват се неща, които са свършени от изпълнителната власт”.

Това каза в специалното изборно студио на bTV журналистът от „Дойче веле” Емилия Милчева.

На въпрос защо в малките населени места хората гласуват за статуквото, тя отговори: „Проблемът е в това, че там останаха хора, които са на средна и над средна възраст. Когато хората остаряват, стават по-големи конформисти. Проблемът с напускането и заминаването на все повече млади хора навън, независимо от това какво казва г-н Борисов, че се връщат толкова високо квалифицирани, съвсем започва да си личи. В Кърджалийско в почти половината от селата в общината има само по един представител за кмет и това е проблем”.

Местната власт е 100% – тя няма как да изчезне, каза Емил Спахийски. По думите му независимо дали човек гласува или не, винаги в населеното място, където живее, ще има кмет и общински съветници.

„Ние зависим изцяло от решенията, които се взимат в общинския съвет и те са много повече, отколкото в едно правителство. Обикновено, когато е по-голяма активността, тогава и конкуренцията е по-голяма и някак си по своему се появяват читави хора. Когато кажем „Това не ме интересува, да правят каквото искат”, тогава те наистина правят каквото искат и обикновено се слага някаква фигура, около която се накачулват фирми и обръчи и нашите пари, които ние плащаме с данъците, отиват в техните джобове”, коментира Спахийски.

Костенурка-урна – това е една от карикатурите, които нарисува в студиото на bTV карикатуристът Чавдар Николов.

Снимка: btvnovinite.bg

„Мислехме като охлюви вчера, днес гласуваме като костенурки. Аз винаги гласувам, защото си мисля, че нещо се ще се промени някой ден”, каза той.

Николов разказа, че политиците вече не се сърдят, когато се видят в някое от неговите произведения: „Вече не се сърдят – приемат го като част от демокрацията. Никой не се сърди. Дори и премиерът не се сърди като е малко обемист в карикатурите ни”.