Варна е едно от местата с най-чист въздух у нас. Опасно замърсяване на атмосферата над морската столица изобщо няма, отчитат двете станции на екоминистерството. И в ж.к. "Чайка", и в гъсто застроения "Цветен квартал" средногодишните стойности на фини прахови частици за миналата година са под нормата от 40 микрограма на кубичен метър - съответно 26,45 µg/m³ и 27,44 µg/m³. И в двата района дневните норми не са превишавани повече от 30 дни(при норма 35). 

Станцията в "Чайка" обаче работи от една година. Преди това - до 2016 г. сензорите отчитат замърсяването на площадка в близост до Островната промишлена зона и ЖП гарата, където са част от предприятията в града. Тогава стойностите почти ежегодно са били над нормата. Пикът е през 2013 г., когато пункт "Батак" (както тогава е името на станцията) отчита замърсяване над разрешеното през 155 дни, а средната концентрация на прахови частици за цялата година е над 50 µg/m³.  

Анализът на общината сочи, че близо 80 на сто от домакинствата използват ток за отопление, а най-много фини прахови частици се отделят в районите "Приморски" и "Младост".

За разлика от повечето градове у нас, където основният източник е битовото отопление на твърдо гориво, в морската столица сред основните замърсители е трафикът. През лятото той удвоява влиянието си. В третата по население област, където официално живеят около половин милион души, са регистрирани близо 220 хиляди превозни средства. Голяма част от тях преминават и през административния център Варна. 

Заради това общината очаква, че новата част на бул. "Васил Левски", който беше пуснат за движение преди няколко месеца, ще облекчи трафика през града към курортните комплекси, който вече няма да влиза в централната градска част. Така прогнозите са за по-малко задръствания и по-чист въздух. 

Своите визии по проблема представят кандидат-кметовете на Варна.