За необичаен брой на регистрациите и заявленията за гласуване по настоящ адрес сигнализираха и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Данните сочат, че през първите 4 месеца на тази година преместванията по адреси в страната са скочили със 78% в сравнение със същия период на миналата година.

В някои села жителите са се увеличили с над 50%. Сред рекордьорите по новозаписани е село Сигмен.

Там при 118 постоянни жители, са регистрирани 141 нови. Това е ръст с 119%. Подобна е ситуацията в селата Бодрово - в община Димитровград, Сливовик край Медковец и Голема Раковица в община Елин Пелин.

Според данните  от началото на годината в село Голема Раковица са заживели нови 114 души. Местните споделят, че преди това не са ги виждали, но новодомците са гласували.

10 места в страната се открояват с рекорден брой новорегистрирани. Във всички тях кметове са избрани още на 1-ви тур.

Свързахме се по телефона  и с бившия кмет на село Голема Раковица, Александър Нешев, той обаче категорично отказа да застане пред камерата ни и да коментира темата с новорегистрираните в селото.

Остава въпросът до колко новите жители са повлияли за избора на нов кмет.

В горнооряховското село Върбица, където на първия тур местни ни потърсиха за да покажем активността на „гласоподавателите – новоселци“, също няма да има балотаж. Новият кмет на селото е старият кмет.

От януари до април във Върбица са регистрирани 66 души.

Иначе 2168 са получените сигнали за нарушаване на изборното законодателство, показват данните на МВР. Половината от тях са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии.

От МВР отчитат, че подадените сигнали за нарушения са се увеличили с над 86% спрямо местните избори през 2019 година. 

Затова и по време на балотажа в неделя над 10 000 служители ще са ангажирани с охраната като е извършен и анализ кои са рисковите места и секции.

В навечерието на втория тур Института за развитие на публичната среда направи проучване как в малките населени места има данни за бум на новорегистрирани. Какво каза Ива Лазарова - една от участничките в тези проучвания, вижте във видеото: