Ускоряват включването на пещерата „Магурата” в списъка на защитените от ЮНЕСКО обекти.
„Магурата” е сред най-големите и красиви пещери в България и единствената със следи от човешки живот – заради постоянната температура от 12 градуса в нея.
„Заради по-високата температура тя е обитавана от пещерния човек, от палеолита до къснобронзовата епоха. Било е време на матриархат, време, когато жените са диктували правилата”, обяснява екскурзоводът Георги Лозанов.
Доказват го древните скални изображения. Заради тях пещерата се смята за културен феномен. Най-посещавана от туристите е залата с праисторическите рисунки, за някои от тях се твърди, че са на около 14 хиляди години.
„Материалът, с който са рисувани рисунките, е прилепно гуано, изпражнения от прилепи, примесени с глинеста почва”, каза Лозанов.
Заедно с ловните и празнични сцени, скалата е съхранила уникалния слънчев календар на древните, отмерващ времето по пролетното и есенно равноденствие. В „Магурата” се намират още най-високият сталактон, както и най-голямата у нас прилепна колония. Извън пещерата обаче гледката е плашеща.
„Като се спре долу на паркинга, инфраструктурата е много зле, това го вижда туристът и идва с негативизъм”, смята контрольорът Бисер Кирилов.
Общината, която е стопанин на пещерата, готви проект.
„Сервитутът на входа на пещерата е държавна собственост, сега започнахме процедурите по замяна на общинска собственост с държавна, за да можем да кандидатстваме по оперативните програми”, коментира кметът на община Белоградчик Борис Николов.
Освен че ще привлече туристи, включването на пещерата в списъка на ЮНЕСКО ще задължи институциите да се грижат по-добре за нея. Защото сега до сакралните знаци на древните никой не е могъл да спре наши съвременници да оставят имената си върху скалата.