Учени от Политехническия университет във Вирджиния, САЩ са разработили прототип на робот, вдъхновен от медузата и задвижван от водород. Наречен „Robojelly”, роботът е направен от „умни” материи, които могат да променят формата и размера си, за да пресъздават движенията при плуване на медузата. Роботът се захранва посредством химически реакции, задействани върху обшивката. Кислородът и водородът във водата реагират с платинената обшивка на робота, като по този начин генерират енергия. Създаденият заряд се предава на изкуствените мускули на Robojelly, които го използват като енергиен източник.
Медузата е основен източник на вдъхновение за инженерите по роботика заради техниката на плуване, при която две движения си взаимодействат, за да изтласкват безгръбначното напред. При първото движение мускулите се стягат, изтласкват водата и придвижват медузата напред. При второто се мускулите се отпускат, за да позволят на безгръбначното да ес върне в началната си форма.
Инженерите от „Вирджиния Тек” са използвали същата технология при разработването на Robojelly, като за мускули са използвали „умни” материи, или метали които „помнят изначалната си форма, с тънко покритие от кокс и платинени частици. Технологията позволява на теория на робота да черпи енергия от външната среда, без да има нужда от заменяем енергиен източник. Прототипът предстои на бъде подобряван твърдят създателите му. За момента Robojelly умее да се движи в права линия, но все още не изпълнява прецизни команди.