Учени от Станфордския университет в Калифорния разработиха първата цялостна компютърна симулация на жив организъм - бактерията Mycoplasma genitalium, съобщи сп. "Сианс е авнир". Бактерията е един от най-простите организми, който притежава 525 гена и причинява болести, предавани по полов път.
Екип под ръководството на Маркъс Ковърт създаде цялостен компютърен модел на бактерията или казано с други думи, виртуална бактерия, която се държи и реагира като истинска. Изследванията са започнали през 2008 г.
Вдъхновихме се от предишни проучвания, защото подобни експерименти са правени от десетилетия, поясни Ковърт.
Учените първоначално ползвали над 900 научни статии, свързани с бактерията, за да комбинират всички данни за нея. След това създали портрет робот на бактерията, който уточнява какви протеини са произведени от генома й, какъв е методът на действие на ензимите й.
Над 1900 параметъра са кодирани в компютърната програма. Те са разпределени в 28 модула, всеки от които съответства на биологичен процес, изразен чрез алгоритъм. Всеки алгоритъм може да взаимодейства с другите, за да пресъздаде взаимодействието между различните параметри.
Резултатите от изследването са публикувани в Cell.