Американски учени оповестиха, че за минути могат да постигнат онова, за което на майката природа са нужни милиони години – да превърнат водорасли в източник на суров петрол.

Учени от университета на Мичиган увериха, че за минута могат да подложат водорасли на топлинна обработка като в тенджера под налягане и да превърнат безпрецедентните 65 процента от зелената тиня в сурово биогориво.

"Опитваме се с морски организми да имитираме процеса в природата, при който се получава суров петрол", заяви проф. Фил Савидж от университета.

Проф. Савидж и колегите му натъпкали стоманена тръба с мокри водорасли, запушили краищата й и я заровили в пясък с температура близо 600 градуса Целзий. Температурата на водораслите достигнала около 300 градуса Целзий, преди учените да извадят тръбата от пясъка.

Производителите на биогориво на базата на зелена тиня първо изсушават водораслите и след това извличат гориво от тях. Тъй като цената на подобно гориво е прекалено висока, ще мине много време, преди то да стигне до потребителите.

"Компаниите знаят, че този метод не е икономичен, и търсят начин да използват мокри водорасли, както и ние", поясни проф. Савидж. "Биогоривото, създадено в подобна "тенджера под налягане", съдържа около 90 процента от енергията от водораслите."