Сингапурски инженери са създали технология за цветен печат, чиято резолюция достига теоретично възможния дифракционен предел – 100 хил. точки на инч.
На първия етап на силициеви пластини с помощта на електронно-лъчева литография се създават малки вертикални цилиндри. След това върху тях се поставя слой от благородни метали – сребро или злато, като на върха на силициевите цилиндри се създават метални нанодискове. Ако нанодисковете са с различни диаметри и периодичност на разположението, те взаимодействат по различен начин с падащата отгоре им светлина.
Променяйки диаметъра и периодичността на нанодисковете, можеда се придават различни цветове на различните части на пластината, като не се използват каквито и да било бои. За да бъде изчислено съответствието между размера на микроскопичните цилиндри и спектъра на отражение на светлината, изследователите са създали специален математически модел, който позволява да се пресметнат необходимите параметри на литографията на основата на нужното изображение.
Сингапурските учени са успели почти 10 пъти да увеличат резолюцията на цветния печат в сравнение с най-добрите промишлен образци, използващи бои. По думите им тази технология може да се използва за изработката на оптични филтри с нано размери, за съхранение или за скрито предаване на информация, а също като допълнителна защита на ценните книжа.