Учени от Международната космическа станция се готвят за най-дългата симулирана експедиция в орбита, която ще продължи най-малко 500 дни.
Новината съобщи ръководителят програмата за Международната космическа станция в НАСА Майкъл Сафредини. Според него експериментът ще покаже дали човешкото тяло е в състояние да издържи толкова дълъг полет до Марс, да прекара дни в работа по повърхността на планетата и да се върне обратно на Земята.
Наскоро друго проучване разкри отрицателното въздействие на дългия престой в космоса, който може да нанесе на астронавтите мозъчни проблеми.
Новата мисия на учените ще стартира не по-рано от 2-3 години. "Няма да започнем в скоро време, но вече се захванахме с подготвителната работа", обясни Сафредини.
До сега членове на екипажа на МКС са прекарвали в орбита шест месеца, а новият експеримент ще се опита да покаже дали човешкият организъм може да издържи 16 месеца в космоса.
Рекордът за най-дълъг престой в космоса държи руснакът Валерий Поляков, който е прекарал на борда на космическата станция "Мир" 437 дни и 18 часа в периода 1994-1995 г.