Група учени от Еврейския университет в Ерусалим са извършили уникален експеримент, който теоретично може да постави началото на нова ера в развитието на комуникациите.

Физиците са доказали, че на практика е възможно да бъде създадена такава двойка фотони, които са способни да имат квантова връзка, независима от времето и пространството. С други
думи две частици могат да бъдат здраво свързани, като не само се намират в двата края на Вселената, но и не съществуват по едно и също време.

Своя труд, озаглавен "Оплитане между фотони, които не съществуват едновременно" ("Entanglement Between Photons that have Never Coexisted"), физиците Ели Мегидиш и Хагай Айзенберг публикуваха преди време, но получиха широко признание сега, след като разработката им бе издаден във Physical Review Letters на Американското физическо дружество.

Наличието на устойчива връзка между двойка фотони не се смята за нещо необикновено. Ново е обаче, че те могат и да не са от едно и също време. За да стигнат до този извод, физиците са
извършили експеримент с две двойки фотони, получени като лъч лазер два пъти е бил насочен върху кристал.

Самите учени се отнасят с известен скептицизъм към резултата от опита си. Физиците признават, че от една страна са доказали съществуването на връзка между частиците, която не зависи от пространството и времето. От друга тази връзка фактически е нереална.

Дори този абстрактен резултат обаче може да е много полезен за приложната наука. Физиците са на мнение, че в бъдеще могат да създадат квантови мрежи, работещи на принципа "обмен на оплитане". С тяхна помощ би могла да бъде създадена квантова връзка между ползватели, намиращи се на голямо разстояние едни от други и с нейна помощ да се обменя информация.

При това ползвателят на единия край дори няма да трябва да чака, докато информацията преодолее разстоянието - изменението на състоянието на противоположния фотон мигновено ще предизвика изменение и на другия.