Учени създадоха първия триизмерен дигитален модел на човешкия мозък, като му направиха 7400 сечения и след това го реконструираха.
Проектът се нарича "Голям мозък". Реконструкцията показва анатомията на мозъка в микроскопски детайли. В нея специалистите могат да видят характеристики, по-малки от човешки косъм. Уловени са 80 милиарда неврона. Моделът ще е на разположение на
невробиолозите за научната им дейност.
За модела е използван мозъкът на 65 годишна починала жена. Единствената причина, по която е избран, е че е бил здрав. Учените са направили сечения с дебелина 20 микрометра, оцветили са ги, за да се изявят всички характеристики и са ги заснели.
Данните са събирани около 1000 часа. След това учените за използвали компютри, за да комбинират информацията в триизмерен дигитален модел. Триизмерният модел дава 50 пъти по-малки детайли от предишните.
"Това променя нещата, що се отнася до нашата способност да различаваме много фини структурни и физиологични свойства на човешкия мозък" - каза д-р Алън Еванс от университета Макгил в Монреал. Моделът ще даде възможност на специалистите да изучават невробиологичната база на познанието, езика, емоциите и други мозъчни процеси.
Ръководител на изследването е д-р Катрин Амунтс от университета "Хайнрих Хайне" в Дюселдорф. То е в рамките на европейски проект, започнал през януари тази година, чиято цел е да бъде създадена най-голямата експериментална инсталация в света за свръхточно моделиране на мозъка, изследване на функционирането му и разработване на лечения за неврологични заболявания.
САЩ започнаха конкурентен проект през април. Китай също работи по модел на мозъка.