Google и режисьорът на "Аватар” Джеймс Камерън подкрепят разработването на роботизирани космически кораби, които да извличат злато, платина и ракетно гориво от астрероидите, преминаващи в близост до Земята.
Бившият астронавт Том Джоунс, който е и съветник в компания, чиято цел е да извлича полезни изкопаеми от космически обекти, обясни, че много близки до Земята астероиди имат рехава повърхност, която се придържа само от гравитацията.
"Не би трябвало да е трудно да се изобрети машина, подобна на снегорин, която да взима материала от тези астероиди", смята ветеранът от четири мисии с космическа совалка.
Начинанието обаче е рисковано и ужасно скъпо. Затова с него се захващат някои от най-богатите хора, като собствениците на Google и режисьора Джеймс Камерън.
Ако всичко върви както е планирано, роботи ще извличат космически богатства до 10 години. Външни експерти обаче са скептично настроени, защото за програмата ще са необходими милиарди долари, плюс огромен технологичен напредък.
Първата стъпка, която трябва да бъде направена след 18 до 24 месеца, ще е да бъде изстрелян частен телескоп, който да търси подходящи астероиди. След това ще има цяла серия такива телескопи. Предвижда се също да се използват роботизирани космически кораби, с които да се извлича ракетно гориво и ценни минерали от космическите скали, които често преминават край Земята.
Няколко учени, които не участват в проекта, казаха, че са както заинтригувани, така и изпълнени със съмнения. Те определиха плана като дързък, труден и скъп и не виждат как може да е ефикасен, дори и при високата цена на платината и златото.
Мисия на НАСА, която трябва да върне само 60гр проба от астероид на Земята, ще струва около 1 милиард долара.
Извличането на вода е ключово за изследването на далечния космос, както и за намаляването на цените, каза на пресконференция съучредителят на компанията "Планетъри рисoрсис" Ерик Андерсън. Водата може да бъде преобразувана в гориво, като бъдат разделени водородът и кислородът. При пилотираните полети тя може да се използва за пиене и отглеждане на зеленчуци.
Планът е да се взима вода от астероид и да се откарва до място в космоса, където да бъде разграждана до гориво. Оттам тя лесно и евтино може да бъде доставяна до земна орбитата за зареждане на търговски спътници или космически кораби. Андерсън призна, че в проекта има много потенциални клопки.
Край Земята преминават около 1500 астероида. Те са добра първоначална цел. На 10 процента от тях вероятно има вода и ценни минерали.