Изобретиха робот, по подобие на морските звезди и калмарите, който се движи и може да сменя цветовете си, за да се прикрива. Машината прилича на надуваема плажна играчка. Тя е способна да сменя цветовете и температурата на повърхността си, за да може да се скрие или да обяви ярко своето присъствие.

Според разработчиците на концептуалния модел от университета в Харвард такъв гъвкав робот може да намери приложение в хирургията или да помогне при спасяването на претърпели катастрофа.

Джордж Уайтсайд /George Whitesides/ и екипът му са копирали калмарите и морските звезди, за да направят силиконовия робот. Дългият около 13 сантиметра модел е способен да пълзи с пневматиката си надувайки и изпускайки последователно части от конструкцията си направена във формата на буквата Х.

И този път природата вдъхновява създателите да дадат възможност на прототипа да сменя цвета си като изпълва с различни течности микропорите на своята "кожа".

Историята на вдъхновението за създаването на този робот разказва в американското списание „Сайънс” ръководителят на проекта Стивън Морин /Stephen Morin/.

Благодарение на няколко разклонени мрежи от тръбички в силиконовото тяло по тях може да се вкарват различни по цвят и температура течности, за да се скрие "съществото" дори и в инфрачервения диапазон или обратно – да се инжектира флуоресцираща течност и роботът да заблести в тъмното.

Въпреки че скоростта на придвижване не е повече от 40 метра в час, изследователите оценяват постижението като "първата окуражаваща крачка" в имитацията на възможностите на цефалоподите. Технологията, според тях, ще бъде лесно приложима при твърдите класически конструкции.

Изследванията са финансирани по програма на американската армия.