Автори на различни технологични иновации, от безшумни чекмеджета до нанокапсули, които позволяват да се лекуват някои видове рак, получиха награди "Европейски изобретател" за 2013 г.
Французинът с белгийски произход Патрик Куврьор, който е преподавател в университета Париж-Юг, е отличен в категорията Изследвания за трудовете си върху нанокапсули, които са със 70 пъти по-малки размери в сравнение с тези на червените кръвни телца и след като бъдат вкарани в организма на пациент, позволяват да се доставят медикаменти на точно определено място.
Нанокапсулите се разграждат и "изчезват" в кръвта, след като са достигнали мишената си. Това дава възможност да се избегнат многобройните странични ефекти при химиотерапията.
"Всичко е като хвърлена в морето бутилка с послание, заяви Куврьор. Посланието е защитено, а бутилката изчезва, след като е достигнала целта си." Той увери, че наградата ще допринесе за популяризиране на използването на нанотехнологиите за лечение на тежки заболявания като рак. Според Куврьор технологията, която все още се тества, позволява да се намалят със 70 на сто метастазите на чернодробен рак.
Австрийците Клаус Хемерле и Клаус Брюстле спечелиха наградата в категорията Индустрия заради система, която позволява чекмеджета и шкафове да се отварят и затварят безшумно. Журито, съставено от експерти в различни области - политика, икономика, медии, изследвания, посочиха победителите измежду 15 кандидати във всяка от 5-те категории.
Швейцарецът Мартин Шад, известен като бащата на пиксела, след като през 1970 г. патентова LCD технологията, бе отличен за цялостната си кариера.
В категорията Неевропейски страни наградата получи индиецът Аджай Бхат. Той е ръководител на екипа, разработил USB връзката между компютри, с която днес са снабдени всички компютри.
Ежегодното събитие се организира от 2006 г. от Европейската патентна служба.