Учени разработиха най-напредналите биомеханични крака, които приближават технологията една стъпка по-близо до домашните роботи, копиращи движенията на хората.

Американски изобретатели от университета в Аризона са създали изкуствени крака, наполовина на размера на човешките. Те са първите, които могат да копират нашата походка по най-акуратния и енергийно ефективен начин.

„Една от идеите беше да построим... мек робот, който може да се използва около хората”, казва за АФП един от създателите на краката Антани Левис. „При този робот, ако натиснете краката, те няма да се съпротивляват”, а според него това прави машината удобна за употреба и от възрастни хора.

Основните движения се извършват чрез имитиране на системата, позволяваща на хората да ходят, без да се замислят за това. „Скелетът на краката” включва бедра, колена и глезени, а също мускули и стави, движещи се като истински. Редици сензори пък помагат на робота да извършва онова, което на хората отнело стотици години.

Засега краката са предоставени за проучване на това как хората се учат да ходят. Според изобретателите им обаче един ден те могат да се използват при пациенти с ампутирани крайници , а защо не и за създаването на първия домашен помощник робот.