Екип учени от Харвард и Масачузетския технологичен институт, водени от д-р Джефри Карп, разработи лейкопласт, който не причинява болка при отлепване, но въпреки това се фиксира здраво върху кожата на пациента.

Каква е тайната на новия медицински пластир? Той има три слоя, вместо традиционните два, както е при "болезнените" лепенки. Третият слой е прибавен между адхезивното вещество и обратната страна на пластира.

Материалът така е подбран, че да бъде много устойчив на силите на приплъзване, но лентата лесно да се отделя при изтегляне под ъгъл 90 градуса. Така върху кожата остава тънък залепващ слой, който впоследствие се отстранява. А останалата част на лейкопласта се отделя безболезнено.

Новата трислойна лента може чудесно да задържа медицинска помощни средства и лесно да се отлепва след употреба. Традиционният лейкопласт не само че боли при отстраняване, а много често наранява кожата и причинява белези по чувствителната кожа на бебетата и на някой други пациенти.

Това е така, защото неговата адхезивна част се прилага направо върху епидермиса. А човешката кожа в много случаи е по-слаба от лепилото и се наранява. Точно това се избягва с трислойната разработка. Сайтът припомня че двуслойните пластири при отстраняване причиняват годишно 1,5 милиона случаи на наранявания.