Британски учени създадоха интелигентен микрочип, който потиска апетита, съобщи Би Би Си. Микрочипът е проектиран така, че да разчита химическия подпис на апетита в блуждаещия нерв (парасимпатикус). Скоро електронният имплант ще бъде изпробван върху животни. Създателите му увериха, че той може да е ефикасна алтернатива на хирургическите процедури за отслабване.
Чипът се захваща за блуждаещия нерв, който играе роля за апетита, както и за редица други функции на организма. Изпробването на импланта върху хора ще започне след три години.
Изследването е извършено от проф. Крис Тумазу и проф. сър Стивън Блум от лондонския Импириъл колидж.
„Чипът ще каже на мозъка, че храненето трябва да се преустанови, тъй като в червата има достатъчно храна и не е нужно да се консумира повече”, поясни проф. Блум.
Чипът, включващ интелигентен имплантиращ се модулатор, трябва да разчете и да изследва електричните и химични подписи на апетита в нерва. След това въз основа на това разчитане може да изпрати електрични сигнали до мозъка, за да ограничи или да спре нуждата да се консумира.
Проектът е финансиран със 7 милиона евро от Европейския изследователски съвет.
Сходно устройство бе проектирано и разработено от учени от Импириъл колидж в Лондон, за да намали епилептичните припадъци, като взема за мишена блуждаещия нерв.