Аржентински гущер постави рекорд по регенериране, като се сдоби със шест опашки след травма, пише "Ню сайънтист".
Много гущери възстановяват опашките си, когато бъдат ранени или когато ги откъснат сами – нещо, което правят, за да се спасят от хищници.
Опашките на гущерите имат специална зона на прекъсване при някои прешлени и там кървенето спира бързо, а раната зараства без проблеми, след което започва растеж.
В някои случаи опашката се чупи, но не се отделя напълно. Така при регенерирането се получават две или три разклонения. Аржентинският гущер обаче е първият известен със шест опашки.
Черно-белият гущер от вида Salvаtor merianae е занесен в Института по екология и животинско разнообразие в Кордоба, Аржентина, заради раните. Опашката му била в окаяно състояние, прерязана вероятно с нещо остро, но не достатъчно дълбоко, за да се отдели. Раната обаче явно е била достатъчна, за да стимулира няколко точки в прешлените за регенериране.
Подобно разклоняване на опашката обаче има своята цена - с тази форма тя ограничава движенията и сигурно е лош социален сигнал и пречи на възпроизводството, обяснява Николас Пелегрин, който заедно с колегата си Сулеем Мунис Леао описва в научното списание случая.