Изследователи са разработили пътна настилка, която заздравява, когато се напука, предотвратявайки дупките без човешка намеса, съобщи "Гардиън".
Международният екип е разработил самовъзстановяващ се битум, който заздравява пукнатини, докато се образуват, като слива асфалта обратно. При лабораторни тестове парчета от материала са поправили малки напуквания в рамките на един час след първото им появяване.
„Когато затворите пукнатините, предотвратявате образуването на дупки вбъдеще и удължавате живота на пътя“, каза д-р Хосе Норамбуена-Контрерас, изследовател по проекта в университета Суонзи. „Можем да удължим живота на повърхността с 30%.“
Дупките обикновено започват от малки повърхностни пукнатини, които се образуват под тежестта на трафика. Те позволяват на водата да проникне в пътната повърхност, където причинява повече щети чрез цикли на замръзване и размразяване. Битумът, лепкавото черно вещество, използвано в асфалта, става податлив на напукване, когато се втвърди чрез окисление.
За да направят самовъзстановяващия се битум, изследователите смесват малки порести растителни спори, напоени с рециклирани масла. Когато пътната настилка се компресира от преминаващия трафик, тя изстисква спорите, които освобождават маслото си във всички близки пукнатини. Маслата омекотяват битума достатъчно, за да тече и да запечатва пукнатините.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Работейки с изследователи от King's College London и Google Cloud, учените използваха машинно обучение, форма на изкуствен интелект, за да моделират движението на органични молекули в битума и да симулират поведението на самовъзстановяващия се материал, за да видят как той реагира на новообразувани пукнатини. Материалът може да бъде разпространен за използване по британските пътища след няколко години, смятат изследователите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK