Уебсайтът на китайската компания за изкуствен интелект DeepSeek , чийто чатбот стана най-тегленото приложение в Съединените щати, има компютърен код, който може да изпрати някои потребителски данни за вход на китайска държавна телекомуникационна компания, на която е забранено да работи в Съединените щати. Това твърдят изследователи по сигурността, цитирани от "Асошиейтед прес".

Уеб страницата за вход на чатбота на DeepSeek съдържа силно замаскиран компютърен скрипт, който, когато бъде дешифриран, показва връзки към компютърна инфраструктура, собственост на China Mobile, държавна телекомуникационна компания. Кодът изглежда е част от процеса на създаване на акаунт и потребителско влизане за DeepSeek.

В своята политика за поверителност DeepSeek призна, че съхранява данни на сървъри в Китайската народна република. Но неговият чатбот изглежда по-пряко свързан с китайската държава, отколкото беше известно досега чрез връзката към China Mobile, разкрита от изследователи. САЩ твърдят, че има тесни връзки между China Mobile и китайските военни като оправдание за налагането на ограничени санкции на компанията. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кодът, свързващ DeepSeek с един от водещите доставчици на мобилни телефони в Китай, беше открит за първи път от Feroot Security, канадска компания за киберсигурност, която сподели откритията си с Associated Press. AP отнася констатациите на Feroot до втора група компютърни експерти, които независимо потвърдиха, че кодът на China Mobile присъства. Нито Feroot, нито другите изследователи са наблюдавали прехвърляне на данни към China Mobile при тестване на влизания в Северна Америка, но не могат да изключат, че данните за някои потребители се прехвърлят към китайския телеком.

Анализът се отнася само за уеб версията на DeepSeek. Те не са анализирали мобилната версия, която остава един от най-изтегляните софтуерни продукти в магазините за приложения на Apple и Google.

 

 

Федералната комисия по комуникациите на САЩ единодушно отказа разрешение на China Mobile да работи в Съединените щати през 2019 г., позовавайки се на „съществени“ опасения за националната сигурност относно връзките между компанията и китайската държава. През 2021 г. администрацията на Байдън също наложи санкции, ограничаващи възможността на американците да инвестират в China Mobile, след като Пентагонът го свърза с китайската армия.

„Умопомрачително е, че несъзнателно позволяваме на Китай да изследва американците и не правим нищо по въпроса“, каза Иван Царини, главен изпълнителен директор на Feroot.

„Трудно е да се повярва, че нещо подобно е случайно. Има толкова много необичайни неща в това. Нали знаете онази поговорка „Където има дим, има и огън“? В този случай има много дим“, каза Царини.

Потребителите все повече поставят чувствителни данни в генеративни AI системи - всичко от поверителна бизнес информация до изключително лични подробности за себе си. Хората използват генеративни AI системи за проверка на правописа, изследвания и дори много лични запитвания и разговори. Рисковете за сигурността на данните от такава технология се увеличават, когато платформата е собственост на геополитически противник и може да представлява златна мина за разузнаване за дадена страна, предупреждават експерти.

„Последствията от това са значително по-големи, защото може да бъде разкрита лична и частна информация. Това е като TikTok, но в много по-голям мащаб и с по-голяма точност. Това не е просто споделяне на развлекателни видеоклипове. Това е споделяне на запитвания и информация, която може да включва изключително лична и чувствителна бизнес информация,” казва Царини от Feroot.

Растежът на контролираните от Китай дигитални услуги се превърна в основна тема за безпокойство за служителите по националната сигурност на САЩ. Законодателите в Конгреса миналата година на преобладаващо двупартийна основа гласуваха да принудят китайската компания-майка на популярното приложение за споделяне на видео TikTok да се откаже или да бъде изправено пред национална забрана, въпреки че оттогава приложението получи 75-дневно отлагане от президента Доналд Тръмп, който се надява да успее да осъществи продажба.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK