Съставката псилоцибин, която се съдържа в някои халюциногенни гъби, даде първи обещаващи резултати при използването й за лечение на депресия, сочат резултатите от британско изследване, цитирани от Франс прес и БТА
За пръв път псилоцибин е тестван за потенциално лечение на тежка депресия, заяви ръководителят на изследването д-р Робин Кархарт-Харис от „Импириъл колидж” в Лондон.
Според авторите на изследването 20% от пациентите са резистентни към прилаганите понастоящем терапии. Много от пациентите, чието здравословно състояние първоначално се подобрило, впоследствие били засегнати от рецидиви на болестта.
В изследването участвали 12 пациенти, засегнати от умерена до тежка форма на депресия, от повече от 15 години.
След двудневна терапия здравословното им състояние било следено 3 месеца. Силен ефект бил наблюдаван между 30 и 60 минути след приемане на капсули псилоцибин, като ефектът достигнал своята кулминация 2-3 часа по-късно.
Една седмица по-късно било регистрирано подобрение у 12-те пациенти, а 8 от тях били в ремисия. Три месеца по-късно петима участници все още били в ремисия.
Учените предупреждават, че като се има предвид малкият брой участници в изследването, не трябва да се правят категорични заключения за терапевтичния ефект от псилоцибин, но проучванията трябва да продължат.
Д-р Дейвид Нът от екипа поясни, че халюциногенът взема за мишена рецептори на серотонина по примера на повечето антидепресанти. Псилоцибин обаче притежава различна химична структура и въздействието му е по-бързо от това на антидепресантите.