Microsoft пусна голям кумулативен ъпдейт на Windows 10, който би трябвало да поправи всички бъгове, открити досега. Файлът за х64-системи, наречен KB3081424, обаче сам по себе си се оказа проблемен.

На някои машини той не може да се инсталира правилно и Windows 10 се опитва да се върне към състоянието си преди ъпдейта. Това е стандартна процедура, но проблемът е, че в новата ОС ъпдейтите са задължителни, така че Windows започва следващ опит за инсталиране на KB3081424. Така се стига до безконечно рестартиране и ситуация „ни напред, ни назад”.

Този проблем повдига за пореден път въпроса дали трябва ъпдейтването на Windows да бъде задължително. В предишните версии потребителите имаха избор – ъпдейтването да е автоматично, ръчно (в избрано от тях време) или изобщо да не се правят обновявания.

В Windows 10 Microsoft взе решение за безусловно обновяване, за да се гарантира сигурността на всички. Включително на домашните потребители, които си мислят, че нямат нужда от голяма сигурност, но понякога стават жертва на хакерски атаки.

Във форума на Windows 10 се появи съобщение, че проблемът с KB3081424 е в ключ на Registry-то (базата данни с всички настройки на ОС). След неуспешното зареждане KB3081424 би трябвало да промени един параметър в Registry и така да предотврати следващи опити за ъпдейт, но това не се случва.

Засега временното решение е да се изтрият някои ключове, които след ъпдейта да се възстановят. За потребителите, които нямат опит с Registry, е най-добре да изчакат официалното решение от Microsoft.