Австралийски учени съобщиха, че са направили пробив в производството на ток от слънчева енергия и в ефективност на слънчевите панели, като се надяват това да доведе до поевтиняване на тази възобновяема енергия.

В Университета на Нов Южен Уелс за първи път в света учени са успели да конвертират над 40% от слънчевата светлина, облъчваща соларни панели, в електричество.

„За изследването използвахме класически за пазара соларни панели, но по нов начин, така че направените подобрения на практика са вече достъпни за соларната индустрия”, коментира проф. Мартин Грийн от университета.

Докато традиционният метод използва една соларна клетка, която ограничава превръщането на слънчева светлина в енергия до 33%, новата технология разделя слънчевата светлина в четири отделни клетки, което увеличава нивото на конвертирана енергия. В момента ефективност при преобразуването на слънчевата светлина в електрическа енергия при слънчевите панели, които хората монтират на покривите на къщите си, е около 15-18%.

Но според професора, напредъкът в соларните технологии ще направят така, че до 10 години слънчевата енергия ще е по-евтина от тази, добивана чрез въглища.