Астрономи за пръв път документираха ранни мигове от свръхнова и уловиха ударна вълна, създадена от колабиращо звездно ядро.
Когато умираща звезда е изчерпала горивото си, ядрото й колабира върху себе си и експлодира. В случая две звездни ядра колабираха върху себе си и експлодираха, тъй като става въпрос за бинарна система.
НАСА публикува видео симулация на ударната вълна:
„Това е като при ядрена експлозия, но ударната вълна е по-силна и пострадали няма”, каза астрономът Брад Тъкър от Австралийския национален университет, наблюдавал екзплозията.
Яркостта на свръхновите ги прави лесни за откриване и изследване, защото са лесни за наблюдение от голяма далечина. Досега познанията на учените за началото на свръхнови обаче бяха ограничени.
При ранните етапи на свръхнова се формират тежки елементи като сребро, уран, аргон и никел.
Астрономите са наблюдавали ударна вълна в по-малката от двете експлозирали звезди. Радиусът й е 270 пъти по-голям от слънчевия, като до този момент не е наблюдавана ударна вълна от този мащаб.
Учените се надяват, че по-късен анализ на новите наблюдения ще разкрие как размерите и съставът на звезда влияят върху най-ранните етапи на свръхнова.