Озоновата дупка, която се намира над Антарктика е със значително по-малък размер. Това е най-малката измерена дупка в последните 30 години, сочи доклад на “Системата за наблюдение на атмосферата Коперник”.

Според измерванията на учените озоновата дупка се е отворила много по-малко тази година, отколкото предишни години. Освен това тя се намира доста по-далеч от полюса. От агенцията прогнозират стабилни нива на озон в атмосферата ни.

Озонът е молекула, която се образува от три атома кислород. Той е отговорен за предпазването на Земята от опасна ултравиолетова радиация. Газът се образува и унищожава постоянно в стратосферата на около 20-30 км над земната повърхност.

При незамърсена атмосфера този процес по образуване и унищожаване на озона е в баланс. При човешка дейност обаче в атмосферата се отделят хлорни и бромни химикали, които дисбалансират процеса и причиняват отварянето на озонова дупка над Антарктика всяка пролет от септември до октомври.

През 1987 г. е подписан т.нар. “Монреалски протокол”, който забранява използването на най-опасните за озона газове в световен мащаб.

Тазгодишната озонова дупка е с размери малко над 5 млн. кв. км. За сравнение, миналата година по това време дупката е била с размери над 20 млн. кв. км.

“В момента трябва да погледнем на това намаляване като на интересна аномалия и да го изучим максимално”, коментира Ричард Енделен от агенцията. “Това не е свързано с “Монреалския протокол”, тъй като хлор и бром все още могат да бъдат открити в атмосферата. Все още не знаем какво означава това като част от голямата картина на световните климатични промени”, допълва той.

От Световната Метрологична организация прогнозират, че е възможно Земята да достигне нивата на озон от преди 1970 г. до 2060 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement