Първо е важна историята. Ако някой не е успял да навакса уроците за миналото на САЩ, ето кратко резюме: след войната между Севера и Юга, робството е обявено за „нередно”. ”Линкълн” всъщност ни занимава с историята около гласуването на 13-тата поправка в американската конституция – поправката за равни права, и нейното приемане. Това, разбира се, не става току така е труден и дълъг процес. Въпреки, че първоначалната идея на сценария е да разгледа личността и целия живот на Ейбрахам Линкълн, в крайна сметка остава само смутното време на Гражданската война и усилията, „честните” манипулации и лудото упорство на високия политик със странна брада. Накратко – филмът е показно на тема как можеш да прокараш като закон идея, която никой не одобрява и не е готов да гласува, защото още не е „пораснал”.

Филмът всъщност е разказан увлекателно, а предизвикателството пред Даниел Дей Луис, който е в ролята на Ейбрахам Линкълн, е да пресъздаде един почти митологизиран образ на историческа личност – ако ви трябва образна асоциация с местни корени – нещо като актьор, който да изиграе добре Васил Левски или Христо Ботев. И да не подразни патриотите. Дали се справя? И още как. Дей Луис вече си има „Оскар” на лавицата вкъщи и нищо чудно да спечели пак. Още по-хубавото на тази Спилбърг драма е, че в лентата участва и Джоузеф Гордън-Левит, на когото има защо да бъдеш верен фен. За справка – прегледайте пак последните филми, в които участва. Като добавим към всичко това Томи Лий Джоунс, както и фактът, че Стивън Спилбърг умее да прави кино за масовата публика, без в този израз да има и нотка негативност – воала – 12 номинации, които са заслужени.

Защо да го гледате:

Просто е интересен. И няма нищо общо с предното недоразумение „Ейбрахам Линкълн: Ловецът на вампири”, който общо взето е нещо като неуместния хумор в новинарските емисии – просто не се получава.

Вероятност за "Оскар":

Нашата оценка - 4 от 5



 bTV Cinema ще излъчи на живо цялата церемония на тазгодишните награди "Оскар"!