Космическият апарат „Касини“ (Cassini), който обикаля около Сатурн, е открил водород на една от луните му – Енцелад (Enceladus), съобщи НАСА (NASA) на пресконференция.

През 2010 г. апаратът засне високи стълбове от газ и ледени частици на повърхността на спътника. Сега обаче вече е доказано, че в тях има водород.

Пробите, взети от „Касини“, показват, че тези стълбове съдържат 98% вода, 1% водород, а останалото е смесица от различни молекули, вкл. въглероден диоксид, амоняк и метан.

„Касини“
Снимка: NASA/JPL-Caltech

Енцелад е прекалено малък, за да може да задържи водорода, затова учените смятат, че той идва от вътрешността на спътника. Според тях този газ се получава при хидротермална активност на дъното на океан под повърхността на спътника.

Наличието на големи количества водород в океана на Енцелад означава, че микробите, ако такива съществуват там, могат да го използват заедно с въглеродния диоксид във водата, за да добият енергия. Тази химическа реакция, позната като метаногенезис, е в основата живота на Земята.

Снимка: nasa.gov

За живота, какъвто го познаваме, са нужни три основни елемента – течна вода, източник на енергия за обмяна на веществата и правилните химически елементи – основно въглерод, водород, азот, кислород и фосфор или сяра. Новите открития на „Касини“ показват, че на Енцелад има почти всички от тях. Засега няма доказателства за наличието само на фосфор или сяра. Учените обаче предполагат, че ги има, защото смятат, че скалистото ядро на луната по химически състав е подобно на метеоритите, които съдържат и двата елемента.

Изследванията не са открили живи организми.

Същевременно беше съобщено, че космическия телескоп „Хъбъл“ (Hubble) е заснел вероятен подобен стълб, изригващ на повърхността на луната на Юпитер – Европа. Той е бил с височина около 100 км. През 2014 г. телескопът засне следи от подобно явление, но два пъти по-малко.

Снимка: nasa.gov

Това се случва в необичайно топъл район на Европа, в който през 90-те години апаратът „Галилей“ засне пукнатини в ледената обвивка на луната.

Според учените находката на „Хъбъл“ може да означава, че във вътрешността на Европа протичат процеси като тези на Енцелад.

„Хъбъл“
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

„С тези открития сме най-близко от когато и да било до откриването на места, на които има компоненти, нужни за обитаема околна среда“, коментира ръководителят на дирекцията за научни мисии на НАСА Томас Цурбухен.