Международна група изследователи е стигнала до извода, че климатът в Европа преди 2000 години е бил по-топъл, отколкото се смяташе досега, съобщи Nature Climate Change. За да получат информацията за климата по времето на Римската империя, учените са използвали годишните кръгове на отрязани дървета. Досега се смяташе, че колкото е по-топла годината, толкова са по-широки годишните кръгове.
В рамките на новото изследване учените са предположили, че не е задължително кръговете на ствола да са по-големи, а е достатъчно да са по-плътни. В изследванията си специалистите саизползвали отсечени бели борове (Pinus sylvestris).
В резултат те са установили, че застудяването преди промишлената революция е било по-голямо, отколкото се е смятало досега. А това означава, че преди 2000 години климатът в Европа е бил средно с 0,6 градуса по-топъл. Досега се твърдеше, че климатът е бил приблизително еднакъв.
Според учените температурите преди около 2000 години са позволявали ,например, в Северна Англия да се отглежда грозде. Съществуват исторически данни, че в региона действително е виреело грозде, но сега там климатът не е подходящ за целта.