Процентът на хората без достъп до безопасна питейна вода е намален наполовина. Така светът изпълни тази цел на хилядолетието за развитие още преди крайния срок - 2015 г., сочи доклад на УНИЦЕФ и Световната здравна организация (СЗО).
 

Според документа между 1990 и 2010 г. над два милиарда души са получили достъп до подобрени източници на питейна вода, като например водна канализация и защитени кладенци. Така в края на 2010-а подобрени условия имат вече 89% от населението на света или 6,1 милиарда души. До 2015 г. трябва да се стигне до 92%.

"Днес отбелязваме голямо постижение за хората по света

Усилията да се осигури по-широк достъп до питейна вода, които се увенчаха с успех, са свидетелство за всички, които гледат на Целите на хилядолетието за развитие не като на мечта, а като важно средство за подобряване на живота на милиони от най-бедните хора”, коментира генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун.
 

"Това е особено добра новина за децата,” коментира на свой ред изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. „Всеки ден повече от 3000 деца умират от болести, свързани с диария. Постигането на тази цел ще спомогне много за спасяването на детски животи”, каза още той.
Лейк предупреди обаче, че все още не може да се каже, че е постигната победа, защото поне 11% от населението на света или 783 милиона души продължава да няма достъп до безопасна питейна вода, а милиарди хора живеят без санитарни условия.
 

В доклада се обръща и специално внимание на огромните предизвикателства, които остават

Данните на глобално ниво прикриват сериозни несъответствия както между региони и държави, така и в рамките на самите държави.
 

Само 61% от хората, живеещи в Субсахарска Африка, имат достъп до подобрени източници на вода в сравнение с 90% и повече в Латинска Америка и Карибите, Северна Африка и големи части от Азия. Над 40% от всички хора по света, които нямат достъп до питейна вода, живеят в Субсахарска Африка.
 

В документа се представят и последни данни за селските райони, като се подчертава необходимостта да се отдели по-голямо внимание както на водата, така и на санитарните условия. В селските райони на най-слабо развитите страни 97 от всеки 100 души нямат канализация за вода, а 14% от населението пият повърхностна вода – например от реки и езера.

"Постигнахме важна цел, но не можем да спрем тук,”

каза още генералният секретар на ООН. „Като следваща стъпка трябва да се насочим към хората, до които се стига най-трудно, най-бедните и поставените в най-неравностойно положение по света. Общото събрание на ООН признава питейната вода и санитарните условия за човешки права. Това означава, че трябва да гарантираме всеки човек да има достъп”, допълни той.