Масовото потребление на водни ресурси на нашата планета допринася в голяма степен за покачването на нивото на океаните през последните десетилетия. Това сочат данните от климатологично проучване на японски специалисти.

Според тях нивото на моретата и океаните се е увеличавало средно с 1,8 мм годишно в периода от 1961 до 2003 г. Учените отдавна се опитват да определят точно каква част от това повишаване се дължи на климатичното затопляне.

В доклада си от 2007-а Междуправителствената експертна група по изменение на климата установи покачване от 1,1 мм за същия период главно поради "термичното разширение на океаните". Обясниха явлението с факта, че топлата вода заема по-голям обем в сравнение със студената. Към това те прибавиха топенето на ледниците и на полярните шапки.

Оставаше загадка обаче останалото годишно покачване от 0,7 мм. То бе изяснено от екипа на Яду Похрей от университета в Токио, което се дължи на масовото потреблението на питейна вода от подпочвените източници и от езерата.

Неразумното използване на подпочвени води, включването им в изкуствени резервоари, въздействието на климатичните промени върху земните запаси на вода и загубите на вода от затворените басейни (езерата и вътрешните морета) е допринесло за повишаване на нивото на морето средно с 0,77 мм на година от 1961 до 2003 г., което отговаря на 43% от световното покачване, установиха още учените.