Последни новини

Главният прокурор на МНС призова всички страни да уважат и изпълнят решението на съда по повод заповедите за арест

Главният прокурор на МНС призова всички страни да уважат и изпълнят решението на съда по повод заповедите за арест

Войната на пътя и новите мерки: Какъв ще бъде ефектът от тях и ще постигнат ли целта си?

Войната на пътя и новите мерки: Какъв ще бъде ефектът от тях и ще постигнат ли целта си?

Да чуеш „Обичам те“ над 2 хиляди пъти: Как се стига до златна сватба и има ли ключ за семейното дълголетие?

Боклуци и мухъл върху безценните мозайки от Голямата базилика в Пловдив: Защо културният паметник не се поддържа?

Добра новина: Парите за моторна високопроходима шейна за ПСС в Дупница са събрани

Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение

„Бюджет 2025“: Предвижда ли се увеличение на акциза за бирата?

Промени на пътя: 17-годишните да могат да шофират с придружител

Счупени коли, паднали дървета и разрушена коледна украса: Какви са щетите от ураганния вятър във Враца?

САЩ наложиха санкции върху голяма руска банка

Защо тази година цветовете на есента закъсняха?

Любители фотографи забелязаха, че дърветата останаха по-дълго време зелени тази година

Снимка: Josh Short/Southampton to the New Forest

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  10:57 ч. 30.10.2024 г.
 

Докато се наслаждава на есенна разходка в гората близо до дома си в Ню Форест, Бил Рейнолдс забелязва, че „нещата малко са се променили“.

"Тук има много дъбови дървета - те сякаш закъсняват с есенните цветове. Мисля, че разликата е около две седмици, а тя бавно закъснява все повече“, казва мъжът.

От няколко години той прави снимки на района и ги споделя в групата Southampton to the New Forest във Фейсбук, където други членове също са забелязали, че дърветата остават по-дълго време зелени, пише Би Би Си.

„Аз съм просто лаик, но това е, което съм забелязал, не се е случило за една нощ, а продължава от известно време“, казва Бил.

„Съкращаване на дните“

Ежегодният златист цвят на есенните листа с намаляването на светлата част от денонощието се дължи на метеорологичните условия.

„Скъсяването на деня и по-ниските нива на светлина спират производството на хлорофил - зеленият пигмент в листата. С избледняването на зеления пигмент, което се дължи на изтеглянето на захари от листата на дърветата, се появяват основните цветове - червено, оранжево, кафяво и жълто“, обяснява проф. Лиз Бентли от Кралското метеорологично дружество.

Снимка: Amanda Jane Norfolk/Southampton to the New Forest

„За натрупването на захари в листата е необходимо добро слънцегреене и валежи. Липсата на дъжд води до стрес за дърветата, което може да доведе до ранни прояви на жълт или кафяв есенен цвят и падане на листата“, обяснява тя.

В края на много горещото и сухо лято през 2022 г., при така наречената фалшива есен, листата стават кафяви и опадат през август поради стреса за дърветата.

При меките, топли и влажни условия, на които станахме свидетели тази година, хлорофилът в листата продължава да се произвежда и затова те остават зелени.

Статистическите данни показват, че средните есенни температури в Южна Централна и Югоизточна Англия са се увеличили от 5,8 градуса между 1961 и 1990 г. до 7 градуса между 2014 и 2023 г.

Учените, които изучават фенологията - повтарящите се явления в природата - смятат, че жизнените цикли на растенията и насекомите могат да се разминат в резултат на смяната на сезоните.

"Ако растенията променят фенологията си четири пъти по-бързо от насекомите, които се хранят с тях или ги опрашват, това несъответствие може наистина да компрометира цялата пирамида на екологичната система, в която те живеят“, обясни д-р Роб Салгуеро-Гомес, доцент по екология в Катедрата по биология в Оксфордския университет.

"Открихме, че 60% от тандема между насекомите и растенията, които съжителстват на всяко едно място в Европа, се променя значително. Те напредват във фенологията си, събуждат се по-рано, растат по-бързо, размножават се по-рано“, обяснява той.

"Растенията правят това четири пъти по-бързо от насекомите, което означава, че въпреки че фенологията на насекомите също напредва във времето, те изостават и това води до фенологични несъответствия“, пояснява още д-р Гомес.

"Хората сме склонни да се намираме по-високо в пирамидата на потреблението. Можем да ядем други животни, можем да ядем зеленчуци. Зеленчуците и другите растения са в основата на пирамидата. В крайна сметка всички ние зависим от това колко добре се справят растенията“, допълва екологът.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK 

Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis Black Weekend в Technopolis
Най-четени
Най-нови