Турция и Германия продължават културния си сблъсък за произхода на дюнера – който е толкова любим и на двете страни, че в борбата да го нарекат „свой“ замесиха и европейските институции. Така се стигна до това Европейската комисия да даде на двете страни срок от 6 месеца, за да стигнат до компромисно решение, съобщава британското сп. „Икономист“.
Припомняме, че преди две години Турция подаде молба до Европейския съюз за придобиване на защитен статус на дюнера, който се приготвя от подправено месо, изпечено на вертикален шиш, по схемата за „храни с традиционно специфичен характер“ (ХТСХ) на блока.
Ако ЕС се съгласи, дюнерът ще трябва да се приготвя според турските спецификации, включително вида на месото (говеждо, пилешко и агнешко са подходящи, телешко и пуешко не са) и начина на мариноване и нарязване. Или да се приготвя под друго наименование.
Класическата рецепта, която Турция иска да защити, включва месо, ориз, домати, люти чушки. По правило тази плънка се сервира в хляб пита.
А дюнерът, който е придобил популярност в Европа, обикновено включва зеле и листа от маруля. Пълнежът е силно покрит със сосове, включително чеснов сос, и се увива в лаваш.
Заради тези различия в рецептата Турция потърси подкрепа от ЕС в защита на традиционния начин на приготвяне на ястието.
Продажбите на дюнери в Европа възлизат на около 3,5 млрд. евро годишно, като в Германия те са 2,3 млрд. евро.
Междувременно цената на дюнера в Европа много се е повишила – средно около 10 евро за порция.