Руски и южнокорейски учени се споразумяха със съвместни усилия да се опитат да клонират мамут.

"Целта на нашия проект е да си сътрудничим в изучаването на генома на древните животни, като една от главните ни задачи ще бъде клонирането на мамут, изчезнал преди 4 500 години", заяви старши научният сътрудник на Музея на мамута към Научноизследователския институт по приложна екология на Севера в Якутск Семьон Григориев. Той изрази увереност, че тази на пръв поглед утопична идея, дори след 10, 20 години, ще бъде реализирана.

"В Якутия непрекъснато се откриват нови останки на мамути и ще дойде време, когато ще можем да клонираме някой от тях. Засега материалът, с който разполагаме, е считан от нашите корейски колеги за не много подходящ. За да бъдат взети нови образци от тъканите на тези животни, те ще дойдат със специална лаборатория в Якутия най-вероятно още това лято. След това ще изпратят пробите в Сеул, където ще продължи съвместната ни работа", заяви Григориев.

Финансирането на проекта ще бъде осигурено от двете страни. Договорът за сътрудничество е подписан за три години и е с възможност за удължаване. За клонирането ще бъде използван съвременен индийски слон.

"Мисля, че ще получим добри резултати след няколко години, каза Хуан У-сук, ръководителят на проекта от южнокорейска страна и световноизвестен специалист в областта на изследването на стволовите клетки. Според него сега най-важната задача на учените е на първия етап да успеят да получат живи клетки, след което да пристъпят към клонирането.

Името на Хуан У-сук нашумя през 2005 година, когато той клонира първото куче, кръстено Снупи. Миналия октомври ученият обяви, че е клонирал осем койота, първият от които видял бял свят през юни.