Езерото Туз, второто по големина в Турция, се оцвети в розово, превръщайки се във впечатляваща гледка за туристите.
Необичайният цвят се дължи на водораслите Дуналиела салина и хало бактерии. Те произвеждат червен на цвят бета каротин през летните месеци, когато времето е по-горещо и солеността на езерните води нараства, за да се пазят от вредното въздействие на слънчевите лъчи, пише БТА.
Salt Lake (Tuz Gölü) in Turkey temporarily turns pink, due to a seasonal biological phenomenon and a great opoortunity for photographers. Visit Turkey. #NaturalBeautiesofTurkey #GoTurkey pic.twitter.com/uVDKdR19IK
— Numan Olcar (@numanolcar) August 17, 2019
Пак по това време в езерото Туз се размножават хало бактерии, които способстват за оцветяването на езерото в розово и червено. Обичайният цвят на водата се възстановява, когато настъпи по-хладно и дъждовно време.
Езерото Туз е разположено в пределите на три окръга на страната - Коня, Анкара и Аксарай. То привлича вниманието на местните жители и чуждестранните туристи с изключителната си природна красота.
През пролетта и лятото районът приютява мигриращи птици. Езерото Туз е известно и като "рай на фламингите" заради птиците фламинго, които долитат и гнездят там.