Млада риба – тим морски охлюв, който се движи на дълбочина 8336 метра точно над морското дъно, стана най-дълбоката риба, заснета някога от учени по време на изследване в бездната на северната част на Тихия океан.

Снимка: Ройтерс

В неделя учени от Университета на Западна Австралия и Токийския университет за морски науки и технологии публикуваха кадри на охлюва, заснети през септември миналата година от морски роботи в дълбоки траншеи край Япония, пише Си Ен Ен.

Снимка: Ройтерс

Заедно със заснемането учените уловили два други екземпляра на 8022 метра и поставили още един рекорд за най-дълбок улов. Преди това най-дълбокият охлюв, забелязан някога, е бил на 7703 метра през 2008 г.

"Значимото е, че това показва колко дълбоко в океана ще се спусне определен вид риба", казва морският биолог, който ръководи експедицията.

Снимка: Ройтерс

Учени снимат в дълбините край Япония в рамките на 10-годишно проучване на най-дълбоките рибни популации в света. Охлювите са членове на семейство Liparidae и макар че повечето от тях живеят в плитки води, други оцеляват на някои от най-големите дълбочини, регистрирани някога.

По време на двумесечното проучване миналата година три морски робота, снабдени с камери с висока разделителна способност, бяха пуснати на различна дълбочина в три траншеи - Японската, Идзу-Огасавара и Рюкю.

В траншеята Идзу-Огасавара кадрите показаха, че най-дълбоко разположената охлювчеста рибка витае спокойно заедно с други ракообразни на морското дъно.

Снимка: Ройтерс

Снимките на двата заснети охлюва - идентифицирани като Pseudoliparis belyaevi - предоставят рядък поглед към уникалните характеристики, които помагат на дълбоководните видове да оцелеят в екстремната среда.

Те имат миниатюрни очи, полупрозрачно тяло и липсата на плавателен мехур, който помага на другите риби да плуват, е тяхно предимство.