Стресът може да доведе до загуба на памет и свиване на мозъка, твърди ново проучване, публикувано в списание “Нюролъджи”.
Високите нива на кортизол – хормон, който се отделя при стрес, пряко влияе върху мозъчната функция, са установили учени. При стресови ситуации нивата на кортизол в тялото се повишават, като хормонът има изключително важно въздействие върху мозъка – той е отговорен за “изключването” на някои телесни системи, които могат да ни попречат да оцелеем в рискови ситуации.
След като кризисната ситуация е отминала, нивата на кортизол би трябвало да се нормализират, но ако това не се случи хормонът може да доведе до тревожност, раздразнителност, депресия, сърдечни болести, главоболие, качване на килограми, проблеми със съня, паметта и концентрацията.
Предишни изследвания са установили връзка между високите нива на кортизол и рисковете от деменция при възрастните хора, но те са били съсредоточени върху възрастни хора. В новото проучване учени са открили, че загубата на паметта и физическото свиване на мозъка могат да бъдат открити при много млади хора, изложени на стрес.
Учените установили още, че жените са много по-податливи на негативните последици от стреса, тъй като естрогенът подпомага производството на кортизол.
Те съветват да спортуваме по-често, за да се разтоварваме от ненужния стрес, както и да оставяме повече време за себе си ако работим в стресова среда.