Провокативна творба, изобразяваща банан, залепен с тиксо на стената, беше продадена за 6,2 милиона долара на търг в Ню Йорк миналата седмица. Днес плодът от произведението вече го няма, защото бе изяден от неговия собственик - криптовалутния предприемач Джъстин Сун.

В един от най-скъпите хотели в Хонконг 34-годишният Сун похапна банана пред десетки журналисти и инфлуенсъри, след като произнесе реч, в която приветства творбата като „емблематична“ и направи паралел между концептуалното изкуство и криптовалутата.

„Той е много по-добър от другите банани. Наистина е много добър“, каза Сун, който е роден в Китай, след като опита за първи път плода от произведението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Той сравни творбата с изкуството на NFT (non-fungible token) и децентрализираната блокчейн технология, съобщава в „Гардиън“.

„Повечето от неговите обекти и идеи съществуват като интелектуална собственост и в интернет, за разлика от нещо физическо“, каза той.

Озаглавена „Комедиант“, концептуалната творба, създадена от италианския художник Маурицио Кателан, беше продадена на търг на Sotheby's в Ню Йорк миналата седмица, като Сун беше сред седемте участници в търга.

Снимка: Reuters

Той каза, че е изпитал „недоверие“ през първите 10 секунди, след като е спечелил наддаването, преди да осъзнае, че „това може да се превърне в нещо голямо“. След 10 секунди той решил да изяде банана.

„Изяждането му на пресконференцията може да се превърне и в част от историята на произведението на изкуството“, каза криптовалутният предприемач.

Собственикът на произведението на изкуството е получил сертификат за автентичност, че то е създадено от Кателан, както и инструкции как да замени плода, когато той се развали.

 

Дебютът на ядивната творба на изложението Art Basel 2019 в Маями Бийч предизвика полемика и повдигна въпроси дали то трябва да се счита за изкуство.

Съобщава се, че бананът е бил купен за по-малко от един долар от сергия за плодове в Горния Ийст Сайд в Манхатън, държана от Шах Алам, който работи за 12 долара на час.

Когато Алам научил от репортер на „Ню Йорк Таймс“, че бананът е препродаден като произведение на изкуството за милиони долари, той се разплакал.

„Аз съм беден човек. Никога не съм имал такива пари, никога не съм виждал такива пари“, казал 74-годишният Алам.

Криптовалутният предприемач заявил пред „Ню Йорк Таймс“, че отговорът на Алам е бил „прочувствен“.

Той обещал да купи 100 000 банана от сергията на Алам и заявил, че бананите ще бъдат разпространени по целия свят като „празник на красивата връзка между ежедневието и изкуството“.

Сун е изразил желание един ден да посети лично щанда на Шах Алам.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK