Синтетичните химикали, наречени фталати, които се съдържат в домакински продукти като съдове за съхранение на храни, шампоани, козметика, парфюми и детски играчки, може да са допринесли за над 10% от всички смъртни случаи от сърдечни заболявания през 2018 г. сред мъже и жени на възраст между 55 и 64 години, сочи ново проучване, цитирано от БГНЕС.
„Фталатите допринасят за възпаления в коронарните артерии, което може да ускори съществуващо заболяване и да доведе до остри състояния, включително смърт“, заяви пред Си Ен Ен съавторът на изследването д-р Леонардо Трасанде, професор по педиатрия и здраве на населението в Медицинския факултет „Гросман“ на Нюйоркския университет.
„Фталатите са известни с това, че нарушават производството тестостерона“, каза Трасанде, уточнявайки, че при мъжете „ниският тестостерон е предвестник на сърдечно-съдови заболявания при възрастни“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В други проучвания фталатите са свързани с репродуктивни проблеми, като генитални малформации и неспуснати тестиси при момчетата и по-нисък брой сперматозоиди и ниски нива на тестостерон при възрастните мъже. Изследвания също така свързват фталатите с астма, затлъстяване при децата и ракови заболявания.
„Новото проучване подчертава потенциално огромната тежест за здравето и икономиката от експозицията на фталати, което е в съответствие с съществуващите опасения относно рисковете от него“, заяви Дейвид Андрюс, директор на Environmental Working Group, потребителска организация, която следи експозицията на фталати и други химикали в пластмасите.
Често наричани „химикали, които са навсякъде“, защото са много широкоразпространени, фталатите се добавят към потребителски продукти като PVC тръби за водопровод, винилови настилки, продукти, устойчиви на дъжд и петна, медицински тръби, градински маркучи и някои детски играчки, за да направят пластмасата по-гъвкава и по-трудна за счупване.
Други често срещани източници на експозиция са използването на фталати в опаковки за храни, детергенти, облекло, мебели и пластмаси за автомобилната промишленост. Фталатите се добавят и в продукти за лична хигиена като шампоани, сапуни, лакове за коса и козметика, за да удължат трайността на ароматите.
Според Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията, хората са изложени на експозиция, когато дишат замърсен въздух или ядат или пият храни, които са били в контакт с пластмаса.
Новото проучване, публикувано в списание eBiomedicine, изследва въздействието на един фталат – ди(2-етилхексил)фталат, или DEHP – върху смъртността в 200 държави и територии по света.
Изследователите анализират данни за здравето и околната среда от десетки проучвания на населението, които включват проби урина, съдържащи продукти от разграждането на DEHP, за който е известно, че е свързан със сърдечно-съдови заболявания.
Ди(2-етилхексил)фталатът е свързан и с вродени дефекти, рак и репродуктивни увреждания при мъжете, според калифорнийския закон Proposition 65, който изисква от компаниите да поставят предупредителни етикети на продуктите, информиращи потребителите за възможните ефекти на химикалите върху здравето.
Изследователите сравняват експозицията със статистическите данни за смъртността, събрани от Института за здравни показатели и оценка, американска изследователска група.
Анализът установява, че експозицията на DEHP е допринесла за 368 764 смъртни случая през 2018 г. сред мъже и жени на възраст от 55 до 64 години в световен мащаб. Африка е отчела 30% от смъртните случаи от сърдечни заболявания, свързани с DEHP, докато Източна Азия и Близкия Изток са отчели 25% от смъртността, сочи проучването. То се счита за първата глобална оценка на здравните последици от излагането на DEHP, заяви водещата му авторка Сара Хайман, асоцииран научен изследовател в Медицинския факултет „Гросман“ на Нюйоркския университет.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK